Teniso namai
News feed
10 principų, siekiant pergalių teniso aikštelėje
2013.01.09
Paprastai išskiriami 3 teniso žaidėjo tobulėjimo etapai ir tik trečiajame etape reikia pradėti galvoti apie savojo žaidimo strategiją. Pirmiausiai, žaidėjas privalo būti išlavinęs kamuoliuko mušimo techniką taip, kad sugebėtų permušti kamuoliuką virš tinklo į priešininko aikštelės pusę. Antrasis etapas...
Paprastai išskiriami 3 teniso žaidėjo tobulėjimo etapai ir tik trečiajame etape reikia pradėti galvoti apie savojo žaidimo strategiją. Pirmiausiai, žaidėjas privalo būti išlavinęs kamuoliuko mušimo techniką taip, kad sugebėtų permušti kamuoliuką virš tinklo į priešininko aikštelės pusę. Antrasis etapas - yra sugebėjimas mušti kamuoliuką kuo toliau nuo tinklo, t.y. į aikštelės gilumą (arčiau galinės linijos) ir ne per aukštai virš tinklo. Ir tik trečiajame etape reikėtų pradėti galvoti apie savo žaidimo kokybę ir, svarbiausia, priešininko galimybių ribojimą. Taigi jeigu esate pradedantis, skubėti neverta, kadangi dauguma pradedančiųjų žaidėjų pervertina viso žaidimo strategiją ar taško sužaidimo taktiką.
Žaidėjas būdamas ant galinės linijos turi 5 pasirinkimus, kaip žaisti:
Strategija yra realaus žaidimo planas, kuris priverčia įvertinti savo žaidimą, išmoko pažinti ir nugalėti priešininką. Kaip jau ir minėjome, pradedančiajam žaidėjui pirmoji ir pagrindinė taisyklė yra išmokti mušti kamuoliuką per tinklo vidurį ir kuo giliau į aikštelę t.y. ties galine linija. Tai veiksminga žaidžiant ant bet kokios dangos ir bet kokioms sąlygoms. Toks atmušimas padeda laimėti, nes:
Tačiau mušimas į aikštelės vidurį turi trūkumą - priešininkas gali pasirinkti iš kurios pusės atmušti ir paprastai jis visada pasirenka atmušti iš savo stipriosios pusės – dešinės arba kairės. Svarbiausia, stengtis nuolat mušti pakankamai giliai į aikštelę ir jūs visada būsite žingsniu priekyje. Kai tik pavyks sėkmingai laikytis šios strategijos, galite palengva pradėti manipuliuoti priešininko silpnosiomis pusėmis.
Dauguma mėgėjų nėra tiek ištobulinę savo techniką, kad galėtų smūgiuoti (bent vienu smūgiu) iš bet kokios pozicijos aikštelėje į tą, kurią nori. Todėl mąstymas apie strategiją komplikuoja šių žaidėjų žaidimą. Tokiems žaidėjams daug svarbiau tobulinti pačią atmušimo-smūgio techniką, o ne žaidimo strategiją. Pradedančiajam žaidėjui svarbiausia išmokti taisyklingai smūgiuoti, t.y. tiesiog atmušti kamuoliuką.
Pateikiame dešimt principų, kuriais rekomenduojame vadovautis siekiant pergalių teniso aikštelėje:
Tenisas yra patrauklus, kai žaidėjas stengiasi laimėti taškus neleisdamas savo priešininkui įsižaisti. Tai reiškia, kad turite kovoti dėl vietos žaisti prie tinklo. Geriausia pereiti žaisti prie tinklo po to, kai smūgiuojate toli prie pat galinės linijos taip, kad priešininkas būtų tarsi „prismeigtas“ už galinės aikštelės linijos.
Privalu suprasti, kad judėti į priekį yra visuomet veiksmingesnė taktika negu natūraliai likti stovėti vietoje arba judėti atgal. Pavyzdžiui, jeigu į trumpą priešininko smūgį atsakote tokiu pačiu trumpu smūgiu, visuomet reikia bėgti į priekį prie tinklo ir stengtis kitą kamuoliuką atmušti "iš oro". Priešininkas tada jaučia spaudimą, kas įtakoja jo koncentraciją ir smūgiavimo ritmą – tai verčia jį klysti.
Netgi kai tenka atremti sudėtingą priešininko smūgį, stenkitės atmušti taip, kad kamuoliukui būtų didžiausia tikimybė išlikti aikštelėje. Tokiu atveju kontraatakavimas yra mažai žadanti loterija, o ne klaidų mažinimo taktika. Jeigu laimite, laikykitės laimėtojo pozicijoje tuo pačiu būdu, kuriuo susikūrėte savo pranašumą. Bandydami kažką naujo arba tai, kur dar nesate įgudęs, tik sukurs galimybę situacijai pasikeisti ir priešininkui išsiveržti į laimėtojo poziciją ir perimti žaidimo momentą. Kai taip atsitinka, viskas, ką galite padaryti, yra tik stebėti, kaip viską prarandate šioje partijoje. Neleiskite, kad taip atsitiktų, nes teks išbandyti savo sugebėjimus atlikti įspūdingus smūgius. Laikykitės „laimėtojo strategijos“, pradėkite treniruotis naujų smūgių jau rytoj, tą reikia daryti ne žaidimo metu.
Verta žinoti, kad smūgis reikalauja mažiau kontrolės, jeigu norite kamuoliuką atmušti ta pačia trajektorija, kuria jis atskrido. Kamuoliuką atmušti išilgai kraštinės linijos yra pavojingiau negu atrodo: smūgis reikalauja daugiau kontrolės, tinklas yra aukštesnis krašte ir smūgis turi būti tikslus, nes mažesnis aikštelės plotas ir ilgis kamuoliukui skrieti ir atšokti.
Jeigu priešininkas smūgiuoja į kairįjį aikštelės kampą ir verčia jus mušti iš kairės, geriausias sprendimas šioje situacijoje yra mušti įstrižai per aikštelę. Toks atmušimas reikalauja mažiau pasiruošimo, kadangi natūrali kūno stovėsena atitinka smūgiavimo įstrižai per aikštelę stovėseną. Smūgiuoti tiesiai, kai kamuoliukas atskrido taip pat išilgai kraštinės linijos, yra daug sudėtingiau ir tą sėkmingai daro tik patyrę žaidėjai. Atlikus tokį smūgį taip pat reikia intensyviau judėti, kad pasiruošti kitam smūgiui – padaryti daugiau žingsnių per trumpesnį laiką. Visų pirma, jūs turėsite sugrįžti iš aikštelės krašto į centrą. Visų antra, tokie smūgiai neatitinka čia aprašomos taktikos, kadangi sudėtingiau susikurti galimybę žaisti arti prie tinklo, taip pat atliksite smūgius, kurie nemažina tikimybės padaryti klaidą.
Atakuojančio stiliaus žaidėjai paprastai išssikiria stipriais padavimais ir smūgiais iš oro, atmušant kamuoliuką virš galvos, bei savybėmis susikurti progą žaisti kuo arčiau prie tinklo. Toks priešininkas grėsmingas, todėl kiekvieno taško laimėjimas reikalauja daug pastangų. Gynybinio stiliaus žaidėjas stengiasi kuo ilgiau išlikti žaidime ir tokiu būdu nuvarginti savo priešininką. Gynybinio stiliaus žaidėjas stengiasi savo atmušimais atakuojantįjį laikyti kuo toliau nuo tinklo. Taigi, žaidžiant prieš atakuojančio stiliaus žaidėją svarbu kuo ilgiau laikyti kamuoliuką žaidime ir jokiu būdu nesistengti laimėti taško vienu smūgiu. Atakuojančio stiliaus žaidėjas dažniausiai tikisi, kad jo stipriausiųjų smūgių priešininkas neatrems, todėl jums belieka pasistengti kuo daugiau tokių smūgių permušti per tinklą (grąžinti) ir tuo jau nustebinsite savo priešininką. Atminkite, kad nėra tokių žaidėjų, kurie turi beribę energiją, ir todėl 3-4 valandų mačo metu gali visko atsitikti daugiau negu 1 valandos mače.
Kalbant apie gynybinio stiliaus tenisininkus, galima tik stebėtis kiek ilgai jie gali išlaikyti kamuoliuką žaidime. Dažniausiai tokio stiliaus tenisininkas erzina priešininką savo sugebėjimu iš paskutiniųjų atmušti atrodo neatremiamus smūgius. Gynybinio stiliaus žaidėjas yra pasiruošęs žaisti prieš stipriai smūgiuojantį ir tiksliai atliekantį padavimus priešininką. Iš esmės toks žaidėjas yra geros fizinės ir psichologinės būsenos, todėl yra pasirengęs žaisti kad ir visą dieną. Gynybinio stiliaus žaidėjas korte jaučiasi geriausiai, kai atakuojantysis yra aukščiausiame savo puolimo taške ir žaidžia pilna jėga. Todėl žaidžiant prieš gynybinio stiliaus tenisininkus yra veiksminga atmušti aukštą kamuoliuką jiems ant galinės linijos. Dažnai tokie žaidėjai praranda savosios strategijos koncepciją. Žaidimo metu dažniau atmušdami tokius smūgius pastebėsite, kad turite daugiau galimybių žaisti arčiau tinkle.
Tai, kas efektyviai suveikia mačo pradžioje nereiškia, kad bus lemiamas veiksnys laimėti ar pralošti. Žaidimo eigoje žaidėjai „atranda“ savo žaidimą ir vis techniškiau atlieka smūgius, kurių nesugebėjo atlikti žaidimo pradžioje arba atvirkščiai. Patyręs žaidėjas stebi priešininką viso žaidimo metu ir įsimena situacijas, kurių priešininkas vengia.
Žaidėjo padavimai su kiekvienu žaidimo setu silpnėja ir neturi tokios didelės jėgos, kokia buvo žaidimui įsibėgėjus. Tai leidžia priešininkui agresyviau žaisti priimant padavimus. Žaidimo eigoje turėtumėte atkreipti dėmesį, kad padavimas sukant kamuoliuką kuo giliau į aikštelę yra daug efektyvesnis negu plokščias padavimas.
Parengta pagal TeachingTennis.com
Žaidėjas būdamas ant galinės linijos turi 5 pasirinkimus, kaip žaisti:
- atmušti kamuoliuką į priešininko kairę pusę (t.y. priversti priešininką kamuoliuką atmušti smūgiu iš kairės);
- atmušti į priešininko dešinę pusę (t.y. priversti priešininką kamuoliuką atmušti smūgiu iš dešinės);
- mušti priešininkui virš galvos;
- mušti priešininkui po kojomis;
- mušti kamuoliuką į priešininko užimamą poziciją.
Strategija yra realaus žaidimo planas, kuris priverčia įvertinti savo žaidimą, išmoko pažinti ir nugalėti priešininką. Kaip jau ir minėjome, pradedančiajam žaidėjui pirmoji ir pagrindinė taisyklė yra išmokti mušti kamuoliuką per tinklo vidurį ir kuo giliau į aikštelę t.y. ties galine linija. Tai veiksminga žaidžiant ant bet kokios dangos ir bet kokioms sąlygoms. Toks atmušimas padeda laimėti, nes:
- Tiksliai žinote, kurioje aikštelės vietoje yra priešininkas - priverčiate jį atmušinėti nuo galinės linijos;
- Įprastai tinklas yra žemesnis ties viduriu negu tinklo kraštuose - tai sumažina jums galimybę klysti;
- Galite labiau susikoncentruoti ties smūgiavimu, kadangi sumažėja rizika numušti kamuoliuką už šoninės linijos;
- Klaidinate priešininką, jeigu jis nori atmušti įstrižai aikštelės (įstrižainė iš aikštės vidurio nuo galinės linijos yra trumpesnė, todėl sudėtingiau atlikti tokį smūgį neklystant).
Tačiau mušimas į aikštelės vidurį turi trūkumą - priešininkas gali pasirinkti iš kurios pusės atmušti ir paprastai jis visada pasirenka atmušti iš savo stipriosios pusės – dešinės arba kairės. Svarbiausia, stengtis nuolat mušti pakankamai giliai į aikštelę ir jūs visada būsite žingsniu priekyje. Kai tik pavyks sėkmingai laikytis šios strategijos, galite palengva pradėti manipuliuoti priešininko silpnosiomis pusėmis.
Dauguma mėgėjų nėra tiek ištobulinę savo techniką, kad galėtų smūgiuoti (bent vienu smūgiu) iš bet kokios pozicijos aikštelėje į tą, kurią nori. Todėl mąstymas apie strategiją komplikuoja šių žaidėjų žaidimą. Tokiems žaidėjams daug svarbiau tobulinti pačią atmušimo-smūgio techniką, o ne žaidimo strategiją. Pradedančiajam žaidėjui svarbiausia išmokti taisyklingai smūgiuoti, t.y. tiesiog atmušti kamuoliuką.
Pateikiame dešimt principų, kuriais rekomenduojame vadovautis siekiant pergalių teniso aikštelėje:
1. PASINAUDOKITE KIEKVIENA GALIMYBE ŽAISTI PRIE PAT TINKLO
Nesvarbu, kaip gerai smūgiuojate į priešininko aikštelės vidurį prie galinės linijos, tai turėtų išlikti pagrindiniu jūsų strategijos aspektu. Pagrindinis „džiunglių įstatymas“ yra tas, kad patyrę žaidėjai tik pasitaikius progai bandys žaisti prie tinklo, o mažiau pažengę žaidėjai lauks pirmo trumpo atmušimo ir tik tada rizikuos bėgti arčiau tinklo. Žaidimo eigos numatymas yra svarbus elementas tobulėjant. Nepatyręs žaidėjas paprastai atmuša kamuoliuką ir atsitraukia arba uždelsia ir nesiryžta atakuoti priešininko arba nenujaučia, kada kamuoliukas atšoks arti tinklo. Paprastai teniso mėgėjai retai muša kamuoliuką priešininkui ties galine linija. Taigi žaidžiant prieš daugelį žaidėjų yra didelė tikimybė, kad bent jau kas antras atmušimas bus trumpas, todėl žaidžiant reikėtų numatyti tokias galimybes ir laukti prieš galinę liniją aikštelėje, o ne už jos.Tenisas yra patrauklus, kai žaidėjas stengiasi laimėti taškus neleisdamas savo priešininkui įsižaisti. Tai reiškia, kad turite kovoti dėl vietos žaisti prie tinklo. Geriausia pereiti žaisti prie tinklo po to, kai smūgiuojate toli prie pat galinės linijos taip, kad priešininkas būtų tarsi „prismeigtas“ už galinės aikštelės linijos.
Privalu suprasti, kad judėti į priekį yra visuomet veiksmingesnė taktika negu natūraliai likti stovėti vietoje arba judėti atgal. Pavyzdžiui, jeigu į trumpą priešininko smūgį atsakote tokiu pačiu trumpu smūgiu, visuomet reikia bėgti į priekį prie tinklo ir stengtis kitą kamuoliuką atmušti "iš oro". Priešininkas tada jaučia spaudimą, kas įtakoja jo koncentraciją ir smūgiavimo ritmą – tai verčia jį klysti.
2. MAŽINKITE KLAIDŲ SKAIČIŲ
Patyręs žaidėjas stengiasi žaisti darniai ir mažinti klaidų kiekį suprasdamas, kad žaidimo metu didesnę laimėtų taškų dalį sudaro priešininko klaidos negu gerai sužaisti taškai (neatremiami atmušimai). Analizuojant kiekvieno žaidimo sužaistus taškus, visuomet daugiau yra praloštų (žaidėjų padarytų klaidų) negu laimėtų taškų (žaidėjų padarytų neatremiamų atmušimų). Reziumuojant galima pasakyti, kad tas žaidėjas, kuris daro daugiau klaidų, visada pralaimi. Norėdami sumažinti savo klaidų skaičių turėtumėte žaisti kuo paprasčiau, nesivadovaudami sudėtingomis strategijomis. Tiesiog muškite kamuoliuką toli (prie pat galinės linijos), saugiai ir būkite visuomet pasiruošę trumpiems priešininko atmušimams. Kuo kūrybiškiau žaisite, tuo daugiau šansų, kad suklysite. Statistiškai tašką pralaimės tas žaidėjas, kuris padarys klaidą, taigi jums belieka mažinti tikimybę padaryti klaidą – taigi atmuškite priešininkui ties galine linija ties tinklo viduriu.Netgi kai tenka atremti sudėtingą priešininko smūgį, stenkitės atmušti taip, kad kamuoliukui būtų didžiausia tikimybė išlikti aikštelėje. Tokiu atveju kontraatakavimas yra mažai žadanti loterija, o ne klaidų mažinimo taktika. Jeigu laimite, laikykitės laimėtojo pozicijoje tuo pačiu būdu, kuriuo susikūrėte savo pranašumą. Bandydami kažką naujo arba tai, kur dar nesate įgudęs, tik sukurs galimybę situacijai pasikeisti ir priešininkui išsiveržti į laimėtojo poziciją ir perimti žaidimo momentą. Kai taip atsitinka, viskas, ką galite padaryti, yra tik stebėti, kaip viską prarandate šioje partijoje. Neleiskite, kad taip atsitiktų, nes teks išbandyti savo sugebėjimus atlikti įspūdingus smūgius. Laikykitės „laimėtojo strategijos“, pradėkite treniruotis naujų smūgių jau rytoj, tą reikia daryti ne žaidimo metu.
3. TEISINGAI ŽAISKITE SPAUDIMO METU
Vienas iš būdų sėkmingai žaisti, kuomet vyksta įtemptas žaidimas arba jaučiamas priešininko spaudimas, yra saugiai ir užtikrintai atmušti kamuoliuką. Kadangi paprastai tokiais momentais trinka kiekvieno žaidėjo smūgiavimo technika ir smūgio kontrolė. Tokiais momentais paprastai taškas iš pirmo žvilgsnio žaidžiamas ramiai, tačiau priešininkas žaidžia agresyviai ir paskutiniu momentu sugeba užpulti. Spaudžiamas žaidėjas pralaimi, nes jam trūksta susikaupimo teisingai ir pavojingai smūgiuoti. Tokiais momentais svarbu ne galvoti apie mačo laimėjimą ar priešininko spaudimą. Patyręs žaidėjas privalo žinoti, kas veda laimėjimo link – ir tai yra pastovumas ir agresyvumas.4. KAI ESATE SPAUDŽIAMAS, ATMUŠKITE KAMUOLIUKĄ AUKŠTAI
Žaidžiant ilgais smūgiais paprastai vienas iš žaidėjų atmuša priešininkui į skirtingus aikštelės kampus. Dažnai tokio žaidimo metu taškas bandomas laimėti staigiai padavus kamuoliuką atgal į tą patį aikštelės kampą tikintis, kad priešininkas padarys klaidą. Geriausias būdas tokio žaidimo metu laimėti šiek tiek laiko atsipūsti yra mušti kamuoliuką aukščiau negu įprasta (t.y. maždaug 3-3,5 metrų virš tinklo). Taip pakeisite patį žaidimo ritmą ir turėsite galimybę netgi perimti iniciatyvą - netgi jeigu priešininkas bėga žaisti prie tinklo (o būtent tą jis ir turėtų daryti) tikėdamasis atmušti gerą smūgį. Atmušant aukštai padidėja kamuoliuko sukimasis, o tokį kamuoliuką sunkiau atmušti „iš oro“. Jeigu ankščiau pastebite, jog priešininkas ruošiasi bėgti žaisti prie tinko, jūs galite mušti kamuoliuką netgi aukščiau – tai būtų geriausias sprendimas tokioje situacijoje. Jeigu priešininkas visdėlto nusprendžia aukštą kamuoliuką atmušti nuo galinės linijos ir tokiu būdu pasirenka daugiau laiko apgalvoti savo galimybes, paprastai tai priverčia jį padaryti klaidą – jis muša arba per stipriai arba į tinklą. Jeigu priešininkas atmuša aukštą kamuoliuką teisingai, vistiek galite manyti, kad savo tikslą pasiekėte – žaidėjas išsimušė iš savo ritmo ir tikėtina sutrinko jo susikoncentravimas.5. TRIKDYKITE PRIEŠININKO RITMĄ
Jeigu žaidžiate prieš žaidėją, kuris mėgsta greitą žaidimą, stiprius smūgius, dažniau atmuškite nestiprius aukštus smūgius taip priversdami jį skirtingai pasiruošti kiekvienam smūgiui. Juk nesvarbu žaisti labai gražų žaidimą, kad laimėti. Pavyzdžiui, žaidėjams, mušantiems dviem rankomis (iš kairės arba dešinės), sudėtingiausia atmušti trumpus ir žemus priešininko smūgius arba aukštesnius nuo galinės linijos. Todėl taip žaisdami nesudėtingai išmušite priešininką iš natūralaus ritmo. Idėja yra tokia, kad reikia sudaryti galimybes priešininkui atmušinėti tokius smūgius, kokių jis nemėgsta. Nustatyti, kokių smūgių priešininkas nemėgsta, yra nesudėtinga - tiesiog atkreipkite dėmesį į tuos momentus, kuomet jis daro klaidas ir kas jį priverčia pykti ar jausti nusivylus. Įvertinkite, kuriuos jūsų atmušimus, priešininkas atsako stipriu smūgiu, o kuriuos ne. Nevenkite žaidimo metu kartais atmušti suktą kamuoliuką aukščiau ant galinės linijos (nesvarbu į kairę ar dešinę pusę) – tokius smūgius visuomet yra sunkiau atmušti stipriai be klaidų.6. IŠVENKITE PRIEŠININKO STIPRIAUSIOJO SMŪGIO
Jeigu jūsų priešininkas puikiai muša iš dešinės, tačiau silpnai iš kairės, pasistenkite neleisti jam laimėti pasinaudojant savo stiprybe. Žaiskite taip, kad priešininkas savo stipriausiuoju smūgiu atmuštų „nepatogius“ kamuoliukus. Verta žinoti, kad iš dešinės sunkiau atmušti kamuoliukus nuo pat šoninės linijos ar galinės linijos iš krašto, dėl to, kad priverčiate priešininką mušti per tinklą, kur jis aukštesnis. Taip pat žaidžiant prieš dešiniarankį puikus ginklas yra „nupjautas smūgis“ iš kairės į priešininko dešinę, priverčianti kamuoliuką judėti greitai, tačiau atšokti ne aukštai. Taip priešininkas padarys daugiau klaidų naudodamas savo stipriąją pusę.7. MUŠKITE ĮSTRIŽAI AIKŠTELĖS
Paprastai nuo galinės linijos iš krašto smūgiu iš dešinės kamuoliukas mušamas tiesiai palei liniją į priešininko kairę. Tačiau yra keletas priežasčių įrodančių, kad daug saugiau mušti skersai per visą aikštelę:- Ties viduriu tinklas yra žemesnis negu kraštuose;
- Ilgesnė aikštelė kamuoliuko skriejimui;
- Turite daugiau laiko iki priešininko atmušimo;
- Priverčiate priešininką atremti sudėtingesnį smūgį.
Verta žinoti, kad smūgis reikalauja mažiau kontrolės, jeigu norite kamuoliuką atmušti ta pačia trajektorija, kuria jis atskrido. Kamuoliuką atmušti išilgai kraštinės linijos yra pavojingiau negu atrodo: smūgis reikalauja daugiau kontrolės, tinklas yra aukštesnis krašte ir smūgis turi būti tikslus, nes mažesnis aikštelės plotas ir ilgis kamuoliukui skrieti ir atšokti.
Jeigu priešininkas smūgiuoja į kairįjį aikštelės kampą ir verčia jus mušti iš kairės, geriausias sprendimas šioje situacijoje yra mušti įstrižai per aikštelę. Toks atmušimas reikalauja mažiau pasiruošimo, kadangi natūrali kūno stovėsena atitinka smūgiavimo įstrižai per aikštelę stovėseną. Smūgiuoti tiesiai, kai kamuoliukas atskrido taip pat išilgai kraštinės linijos, yra daug sudėtingiau ir tą sėkmingai daro tik patyrę žaidėjai. Atlikus tokį smūgį taip pat reikia intensyviau judėti, kad pasiruošti kitam smūgiui – padaryti daugiau žingsnių per trumpesnį laiką. Visų pirma, jūs turėsite sugrįžti iš aikštelės krašto į centrą. Visų antra, tokie smūgiai neatitinka čia aprašomos taktikos, kadangi sudėtingiau susikurti galimybę žaisti arti prie tinklo, taip pat atliksite smūgius, kurie nemažina tikimybės padaryti klaidą.
8. SMŪGIUOKITE SU TIKSLU
Pažengę žaidėjai supranta, kad didžiają laimėtų taškų dalį sudaro priešininko padarytos klaidos, o ne sėkmingai sužaisti taškai. Turint tai omeny, naudinga vengti mušti rizikingus smūgius – smūgiuokite tvirtai, stabiliai ir su tikslu. Mėgėjams rekomenduotina laikytis strategijos - atlikti tinkamus smūgius tinkamu laiku ir nesvarbu, kokioje pozicijoje tuo metu yra priešininkas. Smūgis savaime privers priešininką padaryti klaidą arba atmušti trumpą smūgį, tokiu būdu natūraliai susikursite progą užbaigti tašką.9. ŽAISKITE TURĖDAMI ŽAIDIMO PLANĄ
Vienas teniso mačas yra sudėtingas ir varginantis. Retai kada mačas pasibaigia visišku vieno iš žaidėjų sutriuškinimu, ypač jeigu jie yra panašaus pajėgumo. Paprasta žaidimo pabaigą nulemia vos pastebimi psichologiniai ar fiziniai pranašumai ir trūkumai. Jeigu žaidimo pradžioje abiejų žaidėjų meistriškumas atrodo panašus, dar nereiškia, kad taip bus ir žaidimo pabaigoje. Pavyzdžiui, jauni žaidėjai žaidžia labai energingai, kol praranda fizinį pranašumą. Kiti žaidėjai kaip tik stengiasi priešininką nualinti. Tai ir yra strategijos esmė.Atakuojančio stiliaus žaidėjai paprastai išssikiria stipriais padavimais ir smūgiais iš oro, atmušant kamuoliuką virš galvos, bei savybėmis susikurti progą žaisti kuo arčiau prie tinklo. Toks priešininkas grėsmingas, todėl kiekvieno taško laimėjimas reikalauja daug pastangų. Gynybinio stiliaus žaidėjas stengiasi kuo ilgiau išlikti žaidime ir tokiu būdu nuvarginti savo priešininką. Gynybinio stiliaus žaidėjas stengiasi savo atmušimais atakuojantįjį laikyti kuo toliau nuo tinklo. Taigi, žaidžiant prieš atakuojančio stiliaus žaidėją svarbu kuo ilgiau laikyti kamuoliuką žaidime ir jokiu būdu nesistengti laimėti taško vienu smūgiu. Atakuojančio stiliaus žaidėjas dažniausiai tikisi, kad jo stipriausiųjų smūgių priešininkas neatrems, todėl jums belieka pasistengti kuo daugiau tokių smūgių permušti per tinklą (grąžinti) ir tuo jau nustebinsite savo priešininką. Atminkite, kad nėra tokių žaidėjų, kurie turi beribę energiją, ir todėl 3-4 valandų mačo metu gali visko atsitikti daugiau negu 1 valandos mače.
Kalbant apie gynybinio stiliaus tenisininkus, galima tik stebėtis kiek ilgai jie gali išlaikyti kamuoliuką žaidime. Dažniausiai tokio stiliaus tenisininkas erzina priešininką savo sugebėjimu iš paskutiniųjų atmušti atrodo neatremiamus smūgius. Gynybinio stiliaus žaidėjas yra pasiruošęs žaisti prieš stipriai smūgiuojantį ir tiksliai atliekantį padavimus priešininką. Iš esmės toks žaidėjas yra geros fizinės ir psichologinės būsenos, todėl yra pasirengęs žaisti kad ir visą dieną. Gynybinio stiliaus žaidėjas korte jaučiasi geriausiai, kai atakuojantysis yra aukščiausiame savo puolimo taške ir žaidžia pilna jėga. Todėl žaidžiant prieš gynybinio stiliaus tenisininkus yra veiksminga atmušti aukštą kamuoliuką jiems ant galinės linijos. Dažnai tokie žaidėjai praranda savosios strategijos koncepciją. Žaidimo metu dažniau atmušdami tokius smūgius pastebėsite, kad turite daugiau galimybių žaisti arčiau tinkle.
Tai, kas efektyviai suveikia mačo pradžioje nereiškia, kad bus lemiamas veiksnys laimėti ar pralošti. Žaidimo eigoje žaidėjai „atranda“ savo žaidimą ir vis techniškiau atlieka smūgius, kurių nesugebėjo atlikti žaidimo pradžioje arba atvirkščiai. Patyręs žaidėjas stebi priešininką viso žaidimo metu ir įsimena situacijas, kurių priešininkas vengia.
Žaidėjo padavimai su kiekvienu žaidimo setu silpnėja ir neturi tokios didelės jėgos, kokia buvo žaidimui įsibėgėjus. Tai leidžia priešininkui agresyviau žaisti priimant padavimus. Žaidimo eigoje turėtumėte atkreipti dėmesį, kad padavimas sukant kamuoliuką kuo giliau į aikštelę yra daug efektyvesnis negu plokščias padavimas.
10. STRATEGIJOS PAGRINDAS
- A. Kiekvienas smūgis yra labai svarbus, tarsi tai būtų paskutinis jūsų smūgis.
- B. Numatykite galimybes ir nevenkite žaisti prie tinklo atmušdami jau pirmąjį trumpą smūgį.
- C. Instinktyviai aikštelėje judėkite į priekį, o ne atgal.
- D. Morališkai nusiteikite, kad į aikštelę atėjote sužaisti mačą iki pabaigos.
- E. Pamirškite laimėtus ar pralaimėtus taškus – tiesiog žaiskite.
- F. Naudodamiesi galimybėmis laimėti tašką, pasistenkite įgyti laiko pasiruošimui teisingai atlikti smūgį.
- G. Tiksliai atlikite padavimus, kuo toliau nuo tinklo, t.y. į aikštelės gilumą. Pirmasis padavimas sukuria spaudimą priimančiąjam, antrasis padavimas sukurią įtampą paduodančiąjam.
- H. Stabiliai muškite kamuoliuką ties tinkle viduriu, ne per aukštai ir labiau į aikštelės gilumą.
- I. Pilnai atlikite smūgio mostą, netrumpinkite, ypač jeigu smūgiuojate į aikštelės gilumą.
- J. Nuolatos judėkite ir išlaikykite balansą.
- K. Stenkitės kiekvieną smūgį atlikti techniškai ir darykite savo smūgių korekcijas jau žaidimo metu.
- L. Įsivaizduokite savo smūgį mušimo metu, pasąmonės nuotraukos suteikia fizinių jėgų.
Parengta pagal TeachingTennis.com
Older posts:
2024.12.02
2024.04.03