menu
lt en
search Prisijungti account_circle
close

Teniso namai

lt en
chevron_left
Naujienos

Abejotinos situacijos mačo metu: teisėjos patarimai, kaip traktuoti teniso taisykles

2020-04-11
Ginčas – dažnas palydovas tenise, kada žaidžiama be teisėjo. Mėgėjų tenise turėti mačą stebintį specialistą gali būti prabanga.   „Būna visko, kartais per visą turnyrą būna tik keli nedideli ginčai, kuriuos greitai ir draugiškai išsprendžiame,  o kartais pasitaiko, kad kai kurie žaidėjai labai emocingai reaguoja, susiginčija ir susipyksta tiek, kad nei susitikimo, nei turnyro neužbaigia“, – pasakojo tarptautinės kategorijos teisėja Beata Zykienė.   Kad tų ginčų būtų kuo mažiau, TenisoNamai.lt apžvelgia dažniausiai pasitaikanč
Abejotinos situacijos mačo metu: teisėjos patarimai, kaip traktuoti teniso taisykles
Ginčas – dažnas palydovas tenise, kada žaidžiama be teisėjo. Mėgėjų tenise turėti mačą stebintį specialistą gali būti prabanga.
 
„Būna visko, kartais per visą turnyrą būna tik keli nedideli ginčai, kuriuos greitai ir draugiškai išsprendžiame,  o kartais pasitaiko, kad kai kurie žaidėjai labai emocingai reaguoja, susiginčija ir susipyksta tiek, kad nei susitikimo, nei turnyro neužbaigia“, – pasakojo tarptautinės kategorijos teisėja Beata Zykienė.
 
Kad tų ginčų būtų kuo mažiau, TenisoNamai.lt apžvelgia dažniausiai pasitaikančias konfliktines situacijas kortuose tarp mėgėjų.
 
Taisyklė Nr. 1 – abejones spręsk varžovo naudai
 
IN ar OUT? Bene dažniausia situacija, po kurios kyla ginčai. B.Zykienė teigia, kad abejodami visada turime priimti sprendimą varžovo naudai.
 
„Žaidžiant be bokštelio teisėjo dažniausiai ginčai kyla sprendžiant, ar buvo pataikyta į aikštelę, ar į užribį. Pagrindinė taisyklė, kurią žino kiekvienas  mėgėjas – kiekvienas  teisėjauja savo aikštelės pusėje. Svarbu  prisiminti ir kitą taisyklę, kurią žino jau ne kiekvienas – žaidėjui teisėjaujant savo aikštelės pusėje, iškilus abejonių, ar priešininkas pataikė į aikštelę, ar ne, visos abejonės turėtų būti sprendžiamos priešininko naudai“, – sakė B.Zykienė.
 
Dažniausiai, kai žaidėjas nepamato, ar kamuoliukas pataikė į aikštelę, jis siūlo tašką peržaisti, tačiau tokiu atveju tašką reiktų įskaityti varžovui.
 
„Sau skaičiuoti tašką galima tik tada, jei esi įsitikinęs, kad kamuolys nusileido užribyje“, – dar kartą taisyklę pakartojo teisėja.
 
Taisyklė Nr. 2 – kamuoliuko žymes tikrink tik ant grunto
 
Tokio tipo ginčų dažniausiai pasitaiko ant kietos (hard – angl.) dangos. Tiesa, mėgėjams reikėtų įsidėmėti, kad kamuoliukų atšokimo žymės tikrinamos tik ant grunto dangos, tuo tarpu ant purvinos kietos ar kiliminės dangų tokiu būdu įrodyti savo tiesos negalima.
 
TenisoNamai.lt klubų čempionato vyr. teisėja B.Zykienė priminė ir dar vieną taisyklę, kada taškas turėtų būti peržaistas, o kada ne.
 
„Jei žaidžiant ne ant grunto žaidėjas sušuko, kad priešininkas pataikė į užribį, o po to pasitaisė, tašką reikėtų peržaisti, nebent tai buvo neatremiamas smūgis (winner – angl.) arba jei taip įvyko ne pirmą kartą tame susitikime. Taigi, jei tai jau ne pirmas toks pasitaisymas to mačo metu, taškas įskaitomas priešininkui, – pasakojo B.Zykienė. – Jei žaidžiant ant grunto žaidėjas sušuko, kad priešininkas pataikė į užribį, o po to pamatė, kad visgi priešininkas pataikė į aikštę, taškas neperžaidžiamas, o įskaitomas priešininkui.“
 
Žaidžiant ant grunto viskas paprasčiau – analizuojama ant dangos palikta kamuoliuko žymė.
 
„Jei žaidžiant ant grunto be bokštelio teisėjo, žaidėjas nesutinka su priešininko šaukimu, kad kamuolys išmuštas į užribį, jis turi teisę paprašyti parodyti žymę ir tada pereiti į priešininko aikštės pusę patikrinti žymės. Jei žaidėjas nutrina žymę, reiškia, kad jis sutinka ir nebesiginčija dėl tos žymės. Tuo tarpu, jei žaidėjai nesutaria dėl žymės, kviečiamas teisėjas, kurio sprendimas yra galutinis“, – teigė B.Zykienė.
 
Taisyklė Nr. 3 – jei kyla ginčas dėl rezultato, prisiminkite sužaistus taškus
 
Žaidžiant be teisėjo nesunku pasimesti skaičiuojant taškus. Dažniausiai tokios situacijos kyla tada, kai kiekvienas žaidėjas rezultatą skaičiuoja tyliai mintyse.
 
„Jei žaidėjai nesutaria, koks rezultatas geime, reikėtų bandyti kartu prisiminti visus sužaistus taškus. Tie taškai, dėl kurių abu žaidėjai sutaria, užskaitomi, o tie, dėl kurių nesutaria, peržaidžiami. Pavyzdžiui, vienas žaidėjas mano, kad rezultatas 40-30, kitas, kad 30-40 ir pabandžius prisiminti sužaistus taškus paaiškėja, kad žaidėjai nesutaria, kuris laimėjo pirmą tašką geime. Tada žaidėjai turėtų tęsti žaidimą nuo 30-30, nes abu sutinka, kad laimėjo po du žaistus kamuoliukus ir nesutaria dėl vieno taško, kuris peržaidžiamas. Ta pati taisyklė taikoma ir tada, jei ginčas kyla dėl geimų sete“, – vardijo B.Zykienė.
 
Kiti dažnai pasitaikantys ginčai mačo metu
 
B.Zykienė išskyrė dar kelis teniso mačų metu pasitaikančius ginčus. Vienas jų būna tada, kai varžovas rakete „pereina“ į priešininko aikštės pusę.
 
„Jei kamuolys perskrenda per tinklą ir žaidėjas mušą kamuolį savo korto pusėje, o po to palydi kamuolį rakete į kitą tinklo pusę nepalietęs tinklo, tai – ne klaida. Svarbu, kad žaidėjas nepasitiktų kamuolio ir nemuštų jo priešininko tinklo pusėje kamuoliui dar neperskridus per tinklą į jo pusę“, – paaiškino B.Zykienė.
 
Specialistė išskyrė dar vieną patarimą mėgėjams – ką daryti, jei padavimo metu žaidėjui buvo sutrukdyta.
 
„Dažnai kyla ginčų dėl sutrukdymo. Žaidėjas padavinėja, pirmas padavimas nesėkmingas, ruošiasi paduoti antrą kartą, tačiau iš kitos aikštelės atrieda kamuolys. Kyla ginčas, ar žaidėjas turi teisę padavinėti pirmą padavimą, nes jam sutrukdė, ar antrą. Jei žaidėjui sutrukdė antro padavimo judesio metu, jis turi teisę padavinėti pirma padavimą, jei ne judesio metu, o dar tik besiruošiant paduoti antrą padavimą, tai paduodamas antras padavimas“, – paaiškino B.Zykienė.
 
Visą ITF teniso taisyklių sąrašą rasite čia.
Sutinku Privatumo politika