menu
lt en
search Prisijungti account_circle
close

Teniso namai

lt en
chevron_left
Naujienos

Gydytojo patarimai teniso mėgėjams: žaisti saugu, jei laikysitės šių rekomendacijų

2020-05-02
Po 6 savaičių pertraukos teniso mėgėjai ir vėl užplūdo kortus. Tiesa, žaisti galima tik lauke ir tik vienetus, o žaidėjai turi laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų. Tačiau ar jau tikrai lakstyti kortuose yra saugu bei ką daryti, kad tikimybė užsikrėsti būtų kuo mažesnė?   „Nors karantino suvaržymai palaipsniui mažinami, virusas niekur nedingo ir tikimybė užsikrėsti nebus lygi nuliui, tačiau laikantis rekomendacijų galima riziką ženkliai sumažinti“, – TenisoNamai.lt sakė šeimos gydytojas Martynas Jocys.   Pats aktyviai tenisą žaid
Gydytojo patarimai teniso mėgėjams: žaisti saugu, jei laikysitės šių rekomendacijų
Po 6 savaičių pertraukos teniso mėgėjai ir vėl užplūdo kortus. Tiesa, žaisti galima tik lauke ir tik vienetus, o žaidėjai turi laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų. Tačiau ar jau tikrai lakstyti kortuose yra saugu bei ką daryti, kad tikimybė užsikrėsti būtų kuo mažesnė?
 
„Nors karantino suvaržymai palaipsniui mažinami, virusas niekur nedingo ir tikimybė užsikrėsti nebus lygi nuliui, tačiau laikantis rekomendacijų galima riziką ženkliai sumažinti“, – TenisoNamai.lt sakė šeimos gydytojas Martynas Jocys.
 
Pats aktyviai tenisą žaidžiantis medikas šios sporto šakos mėgėjus įspėjo būti atsargiems bei saugoti tiek save, tiek aplinkinius.
 
„Moksliniai tyrimai nustatė, kad sergantis žmogus pradeda į aplinką virusą skleisti maždaug dvi dienas prieš atsirandant ligos simptomams, o daugiausiai viruso išskiriama 6 valandas prieš pradedant sirgti ir susirgus. Todėl pirmas dalykas, kurio reikia vengti, yra eiti žaisti tenisą, jaučiant bet kokius peršalimo simptomus, net ir pačius lengviausius“, – patarė M.Jocys.
 
Gydytojo teigimu, žaidžiant tenisą lauke, tikimybė užsikrėsti SARS-CoV-2 (koronavirusu) yra labai nedidelė, ypač, jei laikomasi tam tikrų saugumo reikalavimų.
 
„Specifinių mokslinių tyrimų, kurie parodytų, kokia yra reali rizika užsikrėsti būnant lauke ir žaidžiant tenisą, bent jau kol kas, man matyti neteko. Teoriškai, vienas žaidėjas nuo kito galėtų užsikrėsti oro-lašeliniu būdu, tai yra, per mažyčius lašelius, skleidžiamus kosint ar čiaudint, fiziškai kontaktuojant arba per daiktus, – aiškino M.Jocys.
 
– Mano nuomone, galimybė užsikrėsti oro-lašeliniu būdu lauke yra minimali. Tyrimai parodė, kad virusas uždarų patalpų ore aerozolio pavidalu išlieka kiek ilgiau nei valandą, tačiau lauke yra vėjas, yra ultravioletiniai saulės spinduliai, tad tikimybė užsikrėsti per orą, laikantis saugaus 1-2 metrų atstumo, yra labai maža.“
 
Neseniai paskelbti tyrimai parodė, kad ultravioletiniai saulės spinduliai koronavirusą nužudo per 10 minučių. Jei virusas nusėdęs ant įvairių paviršių – teniso kamuoliukų, raketės ar suoliukų, tikėtina, kad ant jų lauke taip pat ilgai neišsilaikys.
 
„Ant tam tikrų paviršių, pavyzdžiui, nerūdijančio plieno, uždarose patalpose virusas gali išlikti gyvybingas iki 3 parų. Tačiau paskelbti tyrimai parodė, kad ultravioletiniai saulės spinduliai koronavirusą sunaikina per maždaug 10 minučių, tad jei virusas ir nusėstų ant įvairių paviršių, tikėtina, kad ant jų lauke ilgai neišsilaikytų“, – teigė M.Jocys.
 
Specialistas pastebėjo, kad teniso aikštynai žaidėjams parūpino dezinfekavimosi skysčio ir rekomenduoja dezinfekuoti rankas bent tarp setų, žaidimo metu kuo rečiau liesti veidą. Gydytojas mėgėjus įspėjo ir dėl dažnos tradicijos – varžovams besikeičiant pusėmis susidaužti rankomis.
 
„Kadangi pats nemažai žaidžiu tenisą, žinau, kad Lietuvoje tarp mėgėjų yra paplitusi praktika susimušti rankomis, besikeičiant pusėmis. Ir nors ši graži tradicija daug kam yra įaugusi į kraują, tačiau fizinis kontaktas didina užsikrėtimo riziką, todėl šio įpročio reikėtų atsisakyti“, – patarė M.Jocys.
 
Vis dėlto žaisti tenisą jau dabar, laikantis atitinkamų reikalavimų, yra saugu, o aktyvus sportas gali net ir padidinti atsparumą nuo įvairių virusų.
 
„Apibendrinant galima pasakyti, kad žaisti vienetus yra pakankamai saugu, jei žmogus laikosi bendrųjų rekomendacijų. Ne vienas mokslinis tyrimas parodė, kad pailsėjęs, sportuojantis ir pilnas teigiamų emocijų žmogus yra žymiai atsparesnis virusams bei jų sukeliamos ligoms. Tačiau, kol šis virusas bus mūsų planetoje, tol rizika užsikrėsti, net jei ir nedidelė, bus“, – reziumavo M.Jocys.
 
Nors jokie profesionalų teniso turnyrai Lietuvoje nevyks iki liepos vidurio, mėgėjai turi galimybę į varžybų rutiną įsitraukti jau dabar. Prasidėjo registracija į didžiausią šalyje TenisoNamai.lt vienetų turnyrą, kuriame jėgas turėtų išbandyti daugiau nei 600 teniso entuziastų.
 
Žaidėjai visą vasarą varžysis šešiuose vyrų ir trijuose moterų divizionuose, o šio turnyro formatas leidžia jam vykti, kadangi žaidėjai patys susitaria dėl susitikimo datos, o kortuose vienu metu būna ne daugiau nei du žmonės.
 
„Mūsų vykstančio turnyro formatas idealiai tinka šiam laikotarpiui, kadangi dalyviams nėra reikalo susitikti vienoje vietoje ir jie nėra skatinami tą daryti. Visa informacija apie lenteles bei terminus skelbiama internete, o dalyviams tereikia susitikus dviese sužaisti ir rezultatą įvesti į sistemą“, – sakė TenisoNamai.lt vadovas Vytautas Bartulis.
 
Turnyro organizatorius šiemet tikisi rekordinio dalyvių susidomėjimo, kadangi tenisas laikomas viena saugiausių veiklų, o dėl apribojimų vasarą vis dar gali vykti mažiau renginių.
 
„Daugiau nei 600 dalyvių bus suskirstyti į divizionus pagal lygį, todėl galite tikėtis žaisti daug azartiškų mačų bei įgyti patirties, žaidžiant vis su naujais priešininkais. Dalyvaujant tęstiniuose turnyruose, atsiranda motyvacija nuolat palaikyti formą, tad žaisdami turnyre visą vasarą ne tik išliksite sportiški, tačiau ir pagerinsite savo teniso žaidimo lygį“, – teigė V.Bartulis.
 
Užsiregistruoti unikaliame teniso turnyre galite iki gegužės 26 dienos.
Sutinku Privatumo politika