menu
lt en
search Prisijungti account_circle
close

Teniso namai

lt en
chevron_left
Naujienos

Rakečių stygos ir jų savybės

2013-01-03
Stygų pasirinkimas teniso raketėms yra labai didelis ir skirtingos firmos siūlo įvairiausias stygų gamas su skirtingomis technologijomis. Kiekvienos stygos turi savo specifines charakteristikas. Nors yra labai daug skirtingų stygų (medžiaga, struktūra, storis, spalva, paviršius), visgi išskiriamos kelios...
Rakečių stygos ir jų savybės
Stygų pasirinkimas teniso raketėms yra labai didelis ir skirtingos firmos siūlo įvairiausias stygų gamas su skirtingomis technologijomis. Kiekvienos stygos turi savo specifines charakteristikas. Nors yra labai daug skirtingų stygų (medžiaga, struktūra, storis, spalva, paviršius), visgi išskiriamos kelios pagrindinės savybės pagal kurias stygos ir skirstomos. Teniso raketės stygas galima skirstyti į dvi kategorijas: natūralios ir sintetinės.

Natūralios Stygos

Natūralios stygos yra gaminamos sudėtingu technologiniu procesu iš gyvūnų (dažniausiai karvių) žarnų. Pagrindiniai šių stygų privalumai yra labai didelis elastiškumas ir neišsitampymas. Tačiau šios stygos yra pačios brangiausios ir labai jautrios oro sąlygoms, nors jos ir tapo atsparesnės pastarųjų metų pritaikytų technologijų pagalba. Dauguma profesionalų žaidžia su natūraliomis stygomis, tačiau paprastiems žaidėjams patartina pasirinkti geresnio kainos ir kokybės santykio stygas.
 
Natūralių stygų pavyzdžiai: Babolat VS Team, Klip Legend, Bow Brand Championship and Pacific Prime Gut.

Sintetinės stygos

Sintetinės stygos tai technologiškai (dirbtiniu būdu) sukurtos ir pastoviai technologiškai atnaujinamas produktas. Jas bandoma padaryt kuo panašesnes į natūralių stygų žaidimo savybes turinčias stygas ir tuo pačiu prailginant šių stygų tarnavimo laiką sintetinių medžiagų pagalba. Čia naudojama labai daug įvairių struktūrų ir medžiagų.
 
Pateikiame pagrindines kategorijas:

Nailoninės stygos

Dažniausiai naudojama sintetinių stygų atmaina. Nailoninės stygos pagamintos iš vientiso nailoninio pagrindo ir sutvirtinta įvairiais atspariais sluoksniais. Dėl nailono dinaminių savybių (polymidas) tai yra tinkama stygų gamybai medžiaga. Dėl didelės konstrukcinės stygų įvairovės (gaubiamųjų sluoksnių medžiaga ir kampas) stygų naudojimo galimybės labai varijuoja. Nailoninės stygos su daugiau dengiamųjų sluoksnių laikomos geresnės kokybės. Dengiamieji sluoksniai padeda išvengti įtempimo praradimo tempiant, kuo pasižymi vienasluoksnės nailoninės stygos. Nailoninės stygos tinka žaidėjams, kurie dažnai keičia stygas.
 
Stygų pavyzdžiai: TOA Leoina 66, Wilson Championship Nylon, Babolat Powergy, Prince Tournament Nylon ir Gut Original.

Poliesterio stygos

Poliesterio stygos yra gana paprastos sandaros, jos susideda is poliesterio pagrindo gyslos, padengtos plonu apsauginiu sluoksniu. Šios stygos gaminamos skirtingų storių (1.10-1.35mm), kas leidžia pasirinkti labiausiai jūsų poreikius (elastingumas/tarnavimo ilgumas) atitinkančias. Poliesterio stygos pasižymi mažesniu elastingumu ir jautrumu nei nailoninės ar kelių sluoksnių stygos, tačiau jos tarnauja žymiai ilgesnį laiką netgi renkantis plonesnių tipų stygas. Tikros poliesterio stygos (tokios kaip Polystar Classic ar Kirschbaum Super Smash) turi vieną esminį trūkumą - jos turi tendenciją prarasti įtempimą gan greitai, taigi kamuoliuko kontrolė po kažkurio laiko mažėja. Poliesterio stygos rekomenduojamos tiems žaidėjams, kuriems stygos labai dažnai trūksta. Šios stygos turi labai gerą kainos ir savybių santykį.
 
Pastaraisiais metais buvo atlikta labai daug bandymų stengiantis pagerinti vienasluoksnes stygas ir eliminuoti jų pagrindinius trūkumus (įtampos praradimas ir elastingumas). Luxilon specializuojasi šioje stygų grupėje. Vis daugiau ir daugiau polyesterolio mišrių stygų, sumaišytų su kitais gaminiais kaip PEEK, karbonas ar metalo priemaišos yra tiriama stengiantis pagerinti stygų žaidybines charakteristikas. Šiandien beveik kiekvienas didesnis stygų gamintojas turi tokių stygų savo pasiūloje.
 
Stygų pavyzdžiai: Luxilon Big Banger Alu Power, Kirschbaum Touch Turbo, Signum Pro Poly-Plasma, Polyfibre Poly-Hightec, Head Ultra Tour.

Titaninės Stygos

Titano bumo metu rakečių industriją užvertė “revoliucinės” titaninės stygos. Stygų pagrindas buvo nailoninės arba maišytos stygos su titaninių apsaugos sluoksniu ar apsauga nuo UV spindulių. Taip pat, titano buvo maišoma į patį pluoštą tam, kad pakeisti stygos žaidybines savybes. Kadangi titano bumas praėjo, tai ir titaninės stygos šiandien nebepopuliarios. Dabar žodis “titaninės” dažniausia siejamas tik su stygų spalva.
 
Tikrų titaninių stygų pavyzdžiai: Gosen OG-Sheep JC Titan, Tyger Ultra Titanium (apvalkalas) ir Isospeed Titanium (pagrinde).

Įvairiapusės stygos

Siekiant, kad sintetinės stygos būtų labiau konkurencingos su natūraliomis stygomis, buvo sukurtos įvairiapusės stygos. Jos yra sudarytos iš daug pluošto mikro-gyslelių, kurios yra suvytos į stygos pagrindą ir apgaubtos apsauginiu sluoksniu. Privalumai - elastingumas ir malonesnės žaidybinės savybės. Trūkumai - plyšta labai greitai, jei apsauginis sluoksnis nors kažkiek pažeidžiamas. Taip pat, šios stygos brangesnes už nailonines dėl sudėtingo jų gamybos proceso.
 
Šių stygų gamyboje specializuojasi Tecnifibre. Kitos įvairiapusės stygų pavyzdžiai: Isospeed Professional, Head FiberGel, Kirschbaum Touch Multifibre, Wilson NXT Tour, Wilson Reaction, Stamina ir Babolat XCel Premium.

Struktūrizuotos stygos

Struktūrizuotos (tekstūrinis paviršius) stygos yra sukurtos padidintai kamuoliuko kontrolei (sukibimui) ir geresniam jo sukimui. Daugelis šios kategorijos stygų iš tikro duoda puikų kamuoliuko sukimo potencialą su gera kontrole, bet deja dažniausiai gana greitai tekstūra nusidėvi ir stygos praranda šias savybes. Taipogi jos nėra patvarios ir todėl plyšta gan greitai.
 
Pavyzdžiai: Kirschbaum Super Smash Spiky, Pacific Power Hex, Isospeed Pyramid, Prince Topspin Plus.

Hibridinės stygos

Hibridinės stygos tai dviejų skirtingų stygų tempiami raketės main’ai (išilginės stygos) ir cross’ai (skersinės stygos). Gerai sutemptoje raketėje yra pastebima tendencija kad plyšta pagrinde main’ai. Tai atsitinka dėl to, kad main’ai juda daug daugiau žaidimo metu ir cross’ai “įsipjauna” į šias, atsiranda įbrėžimai ir galiausiai styga trūksta. Todėl hibridinėmis stygomis main’ai tempiami naudojant ilgalaikes stygas (poliesteris ar aramid/kevlar/technora), o cross’ai tempiami elastingomis sintetinėmis stygomis arba natūraliomis, kas stygoms duoda daugiau komforto ir jautrumo. Hibridinėmis stygomis sutemptos raketės duoda labai geras žaidybines charakteristikas nes poliesterio ir įvairiapusių stygų hibridinis sutempimas laiko ilgiau nei pilnai poliesterio ar įvairiapusių stygų tempimas.
 
Iš tikrųjų yra daug hibridinių stygų kombinacijų. Beje jūs galite susikurti savo kombinacijas pagal jūsų poreikius. Hibridinės stygos tampa vis labiau populiaresnės. O taip pat, didieji stygų gamintojai leidžia jau sukurtas hibridinių stygų kombinacijas: Pacific Poly Gut Blend, Völkl Catapult FIRE, Wilson HyperLast.

Parengta pagal e-tennis.lt
 
Sutinku Privatumo politika