menu
lt en
search Prisijungti account_circle
close

Teniso namai

lt en
chevron_left
Teniso žinynas

Kaip pasirinkti teniso raketę?

2012-12-09
Teniso raketė yra neabejotinai svarbiausias teniso žaidėjo įrankis, todėl visais laikais tenise buvo labiausiai vystomos rakečių technologijos – kažkada gamintos iš medžio, vėliau iš metalo, dabar raketės gaminamos iš tvirto ir lengvo anglies pluošto. Šiuolaikinė raketė yra 25-40% lengvesnė už medines raketes, naudotas prieš 30 metų.
Kaip pasirinkti teniso raketę?

Teniso raketė yra neabejotinai svarbiausias teniso žaidėjo įrankis, todėl visais laikais tenise buvo labiausiai vystomos rakečių technologijos – kažkada gamintos iš medžio, vėliau iš metalo, dabar raketės gaminamos iš tvirto ir lengvo anglies pluošto. Šiuolaikinė raketė yra 25-40% lengvesnė už medines raketes, naudotas prieš 30 metų. Taip pat, pastebimai didesnė tapo raketės galva.
 
Svarbu suprasti, jog (deja, bet) idealios vienintelės jums tinkamiausios raketės nėra. Ir nors ir egzistuoja tipinės rekomendacijos skirtingų kategorijų bei pajėgumų žaidėjams, visi tenisininkai turi savitą žaidimo stilių, pasižymi skirtingomis fizinėmis savybėmis bei kelia sau skirtingus prioritetus.
 
Rinkdamiesi jums labiausiai tiksiančią ir patiksiančią raketę galite tiesiog pasikonsultuotis su tai išmanančiu žmogumi arba galite pabandyti su pagrindinėmis rakečių savybėmis susipažinti patys. Besirenkantiems pastarąjį kelią pateikiame pagrindinių rakečių parametrų aprašymus bei atitinkamas rekomendacijas.
 

Patarimai visiškam naujokui


  1. Nepirkite pigios raketės dažniausiai parduodamos nespecializuotose parduotuvėse. (Beje, ta pati taisyklė galioja ir kamuoliukams). Žaisti su tokia rakete būtų tas pats, kaip kalti vinį su akmeniu – iš principo veiksmas įmanomas, tačiau procesas iškreiptas ir didelė traumų rizika.
  2. Prieš pirkdami raketę būtinai pasitarkite su specialistu (arba viską gerai išsiaiškinkite patys) ir raketę rinkitės pagal savo žaidimo lygį bei fizines savybes (ir be abejo finansines galimybes).
  3. Norėdami sutaupyti nebijokite rinktis naudotos raketės – nedideli įbrėžimai ar šiek tiek nusilupę dažai tikrai neturės įtakos žaidimo kokybei. Vistik turėkite omeny, kad raketė gali turėti struktūrinių įskilimų (išoriškai sunkiai tai pastebint), taigi pirkite tik iš patikimų asmenų.
  4. Jeigu yra galimybės, būtinai prieš įsigydami raketę išbandykite ją aikštelėje – juk neperkate batų prieš tai jų nepasimatavę. Nepaisant visos gausybės parametrų ir rekomendacijų, raketės tinkamumą apsprendžia dar ir pojūčiai žaidžiant: “raketė smagi”, “limpa prie rankos” ir pan.
 

Pagrindiniai rakečių tipai


Dėl didelio kiekio parametrų, jų įvairovės bei žaidėjų individualumo niuansų griežtos rakečių klasifikacijos įvesta nėra. Vistik paprastumo dėlei, dažniausiai raketės grupuojamos į tris pagrindines kategorijas:
  1. Jėgos arba Žaidimą gerinančios raketės (Power or Game improvement racquets). Skirtos pradedantiesiems ir šiek tiek pažengusiems mėgėjams, kurių smūgių jėga nėra labai gerai išvystyta. Šios raketės yra lengvesnės ir jų svoris yra orientuotas į galvą (HH, head heavy) – tai smūgio metu suteikia kamuoliukui daugiau energijos. Žargonu tariant, “atrodo, kad pati raketė žaidžia – kamuoliai tiesiog lekia nuo jos”. Taip pat, visuomet šių rakečių galva yra didesnė, leidžianti žaidėjui lengviau pataikyti į kamuoliuką bei atlaidesnė klaidoms.
  2. Tarpinės arba pereinamosios raketės (Tweener racquets). Skirtos pažengusiems bei vidutinio lygio mėgėjams, kuriems žaidime jau svarbu tiek smūgio jėga, tiek tikslumas ir kontrolė. Šios raketės šiek tiek sunkesnės nei Jėgos raketės, taip pat, turi šiek tiek mažesnę galvą.
  3. Kontrolės raketės (Control racquets). Skirtos patyrusiems žaidėjams bei teniso profesionalams, kurie yra gerai išlavinę savo smūgių jėgą, turi galingą mostą ir kuriems labai svarbu, jog raketė suteiktų smūgiams kuo daugiau kontrolės bei tikslumo. Šios raketės gerokai sunkesnės su svorio orientacija į rankeną (HL, head light), taip pat, gerokai mažesnės jų galvos.
 

Pateikiame lentelę su pagrindinių parametrų palyginimais:
 

  Jėgos arba Žaidimą gerinančios raketės (Power or Game improvement racquets) Tarpinės arba pereinamosios raketės (‘Tweener racquets) Kontrolės raketės Control racquets
Svoris Lengva 227 – 270 g
(8 – 9.5 oz)
Vidutiniškai sunki 271 – 312 g
(9.5 – 11 oz)
Sunki 316 – 369 g
(11 – 13 oz)
Svorio balansas Svoris į galvą (Head heavy) Įvairus Svoris į rankeną arba subalansuotas (Head light or balanced)
Galvos dydis Didelė 690 – 871 kv. cm
(107 – 135 sq. inches)
Vidutinio dydžio 645 – 677 kv. cm
(100 – 105 sq. inches)
Maža 548 – 632 kv. cm
(85 – 98 sq. inches)
Rėmo forma Platus / plokščias Vidutinio storumo Plonas / siauras

 
Identifikavę, kurios kategorijos raketės jums reikalingos, kaip reikiant sau supaprastinsite tinkamiausios raketės paieškas.
Norintiems suprasti rakečių savybes bei jų įtaką žaidimui siūlome skaityti toliau.
 
 

Pasirinkimo kriterijai ir rekomendacijos


 
Žemiau pateikiame pagrindinių raketės pasirinkimo kriterijų/parametrų sąrašą bei atitinkamas rekomendacijas:
dinių raketės pasirinkimo kriterijų/parametrų sąrašą bei atitinkamas rekomendacijas:
 

Raketės rankenos storis


 
Kriterijaus apibūdinimas, jo svarba/įtaka žaidimui
 
Tinkamas rankenos storis nustatomas nepriklausomai nuo žaidėjo lygio, o tik nuo jūsų plaštakos dydžio. Raketė su per stora rankena bus nepatogi laikyti ir smūgio metu bus nestabili, per plona rankena greitai nuvargins raumenis.
 
Matavimo vienetai bei tipiniai dydžiai
 
Europoje įprasta šį dydį išreiškti skaičiais nuo 1 iki 5.
Tipiniai dydžiai:

  • vaikams -1-2
  • moterims – 2-3
  • vyrams – 4-5

 
Rekomendacijos
 
Tinkamą rankenos dydį galite nusistatyti vienu iš dviejų būdų. Esant per plonai rankenai, visuomet galima ją pastorinti apvyniojant papildomas specialias apvijas. Suploninti storesnę rankeną galimybių praktiškai nėra.
 

Raketės galvos dydis


 
Kriterijaus apibūdinimas, jo svarba/įtaka žaidimui
 
Raketės galvos dydis yra viena svarbiausių ir labiausiai raketę charakterizuojančių parametrų. Kad būtų paprasčiau, palyginkime raketę su batutu. Kuo didesnis batutas, tuo aukščiau jūs pašoksite, kadangi didesnis gumos plotas ir ji labiau leidžiasi ištempiama bei smarkiau “išsviedžia” jus į orą. Taip pat, akivaizdu, kad šokinėdami ant didesnio batuto jūs turite daugiau ploto, kuriame atsispyrę jūs “atšoksite” tinkamai.
 
Taigi, analogiškai teniso pasaulyje raketės galvos didumas labiausiai įtakoja du dalykus:
 

  1. Smūgio jėga. Kuo didesnė galva, tuo daugiau jėgos smūgiam suteikia raketė. Iš kitos pusės, didesni smūgiai mažina kamuoliuko kontrolę.
  2. Taiklaus pataikymo plotas (sweetspot). Raketė su didesne galva bus “atlaidesnė klaidoms”, kadangi ji turės didesnį stygų plotą, kuriame atšokus kamuoliukui yra didžiausia tikimybė atmušti taikliai.

 
Matavimo vienetai bei tipiniai dydžiai
 

  • Midsize: iki 600 kv. cm (iki 93 sq. inches)
  • Midplus: 600 – 658 kv. cm (93 – 102 sq. inches)
  • Oversize: 665 – 774 kv. cm (103 – 120 sq. inches)
  • Super Oversize: virš 774 kv. cm (virš 120 sq. inches)

 
Rekomendacijos
 
Dažniausiai raketes su didesnėmis Oversize arba Super oversize galvomis renkasi pradedantieji žaidėjai bei šiek tiek pažengę teniso mėgėjai, kuriems aktualu gauti iš raketės smūgių “jėgos pastiprinimą” bei mažinti klaidų skaičių smūgio kontrolės sąskaita.
 
Patyrę mėgėjai siekdami gerinti savo žaidimo techniką bei tobulinti smūgių taiklumą ir kontrolę dažniausiai renkasi raketes su Midplus dydžio galvomis.
 
Su Midsize raketėmis paprastai žaidžia tik aukšto lygio teniso žaidėjai.
 

Raketės ilgis


 
Kriterijaus apibūdinimas, jo svarba/įtaka žaidimui
 
Raketės ilgis yra irgi svarbus parametras, įtakojantis raketės ”charakterį”. Ilgesnė raketė visų pirma leis smarkiau smūgiuoti kamuoliuką, t.y. kirčio jėgos momentas bus didesnis dėl ilgesnio jėgos peties. Taip pat, ilgesnė raketė padės geriau pasiekti kamuoliukus bei pagerins servo (padavimo) smūgį.
 
Trumpesnė (standartinė) raketė yra manevringesnė, kadangi reikia mažiau jėgos ją kontroliuoti.
 
Matavimo vienetai bei tipiniai dydžiai
 

  • Vaikiška: iki 68,6 cm (iki 27 colių)
  • Standartinio ilgio: 68,6 cm (27 coliai)
  • Pailginta: virš 68,6 cm (virš 27 colių)

 
Rekomendacijos
 
Ilgesnės raketės paprastai būna šiek tiek lengvesnės, siekiant kompensuoti prarastą manevringumą, tad ilgesnių rakečių vienareikšmiškai vertinti nereikėtų. Šiuo metu gerokai populiaresnės ir labiau naudojamos yra standartinio ilgio raketės.
 
Kadangi vaikiška gerokai trumpesnė raketė prastina smūgių kokybę bei perduoda didesnę smūgio jėgą į sąnarius, vaikams rekomenduojama naudoti kuo ilgesnę raketę, priklausomai nuo jų fizinių galimybių. Dažniausiai vaikams, kurių svoris virš 38kg jau yra tinkamos standartinio ilgio raketės.
 
Rekomenduojami rakečių ilgiai pagal vaikų amžių:
 

  • iki 4 metų: 48,3 cm (19 colių)
  • 4-5 metai: 53,3 cm (21 colis)
  • 6-7 metai: 58,4 cm (23 coliai)
  • 8-10 metai: 63,5 cm (25 coliai)
  • 10-12 metų:  66 cm (26 coliai)

Raketės svoris


 
Kriterijaus apibūdinimas, jo svarba/įtaka žaidimui
 
Vienas reikšminių raketės parametrų yra jos svoris. Panašiai kaip ir su plaktuku kalant vinį – sunkesnis plaktukas stabiliau ir užtikrinčiau kals vinį, taip pat, minimaliai persiduos vibracija į ranką. Lengvesniu plaktuku bus daug lengviau mojuoti bei pataikyti į vinį, tačiau smūgio metu labiau jausis vibracija ir atatranka kirčio metu.
 
Lygiai taip pat ir tenise – sunkesnė raketė suteiks smūgiams daugiau stabilumo ir kontrolės, tuo tarpu lengvesnė raketė bus manevringesnė ir leis žaidėjui lengviau bei greičiau mojuoti (užsimoti).
 
Svarbu paminėti, jog didėjant raketės svoriui mažėja perduodama smūgio vibracija į rankos sąnarius – tai svarbu faktorius žaidėjams, turintiems “tenisininko alkūnės” problemų.
 
Matavimo vienetai bei tipiniai dydžiai
(Svoriai pateikti be stygų)
 

  • Super Light: 252 g (iki 8,9 oz)
  • Light: 255 – 269 g (9 – 9.5 oz)
  • Medium:272 – 295 g (9.6 – 10.4 oz)
  • Heavy:298 – 309 g (10.5 – 10.9 oz)
  • Very Heavy:virš 312 g (virš 11 oz)

 
Rekomendacijos
 
Apskritai rekomenduojama rinktis kuo sunkesnę raketę, su kuria neprarandamas norimas žaidėjo manevringumas. Be abejo stipresnes rankas turintys žaidėjai visuomet rinksis sunkesnes raketes.
 
Pradedantieji ar nedaug pažengę tenisininkai dažniausiai žaidžia su Medium ar lengvesnėmis raketėmis, kadangi dažniausiai jų rankų raumenys nėra išvystyti ir tobulinant smūgių techniką jiems yra labai svarbu raketės manevringumas.
 
Patyrę žaidėjai renkasi Heavy ir sunkesnes raketes, teniso profesionalų raketės yra visuomet Very Heavy kategorijoje.
 

Raketės rėmo standumas


 
Kriterijaus apibūdinimas, jo svarba/įtaka žaidimui
 
Rėmo standumas arba tai, kiek raketė išsilenkia (deformuojasi) kirčio metu, tiesiogiai įtakoja kamuoliuko atmušimo jėgą ir greitį.
 
Klaidinga nuomonė yra manyti, kad kuo daugiau raketė išsilenkia kirčio metu, tuo daugiau kamuoliukui ji suteikia energijos dėl “katapulto efekto”. Smūgiuojant kamuoliukas išlieka susilietęs su stygomis 3-5 milisekundes, o tai yra gerokai trumpau nei raketės rėmas spėja atsistatyti (išsitiesti po atsilenkimo). Taigi, rėmo standumo įtaka – tai ne papildomos energijos suteikimas kamuoliukui, o energijos sugėrimas (absorbavimas). Kitaip sakant, kuo standesnis rėmas, tuo mažiau raketė absorbuoja smūgio energijos.
 
Iš to seka, kad standesnis rėmas leidžia smūgiuoti smarkiau, taip pat suteikia smūgiams daugiau kontrolės ir tikslumo. Kita vertus, stiprų kirčio mostą turintiems žaidėjams standaus rėmo suteikiama papildoma jėga gali būti perteklinė, dėl ko dažnai kamuoliukas kristų už galinės linijos. Taip pat, standesnio rėmo raketės mažina kamuoliuko sukimąsi (spin), kadangi kirčio metu kamuoliukas šiek tiek trumpiau būna susilietęs su stygomis. Svarbu žinoti, kad standesnės raketės perduoda daugiau vibracijų į ranką, kas itin aktualu traumų siekiantiems išvengti žaidėjams.  Beje, mažo standumo raketės irgi vibruoja, kadangi sugėrus smūgį ir smarkiai išsilenkus raketei reikia atsistatyti. Tokios vibracijos nėra žalingos, tačiau itin žemo standumo raketėse tas dažnai jaučiasi ir sukelia žaidėjams diskomfortą.
 
Matavimo vienetai bei tipiniai dydžiai
 
Raketės standumas matuojamas Rėmo standumo (Frame Stiffness) indeksu, kuris gali svyruoti nuo 40 iki 85. Populiariausių rakečių standumo indeksas svyruoja nuo 55 iki 75.
 
Rekomendacijos
 
Šis parametras yra labai individualus ir priklauso nuo kiekvieno tenisininko žaidimo stiliaus bei komforto pajutimo lygio. Pradedantiems ar šiek tiek pažengusiems žaidėjams gali labiau tikti standesnės raketės dėl papildomos jėgos bei tikslumo.
Siekiant išvengti žalingų vibracijų ir turėti daugiau komforto vertėtų rinktis raketes su <65 standumo indeksu. Reikia turėti omenyje, jog itin mažo standumo raketės turi “šalutinę” vibraciją po smūgio, kuri nors ir nėra žalinga, daugeliui yra nemaloni.
 

Raketės svorio balansas


 
Kriterijaus apibūdinimas, jo svarba/įtaka žaidimui
 
Raketės svorio balansas yra dar vienas labai svarbus raketės parametras – to paties svorio rakečių su skirtingais balansais “elgesys” gali dramatiškai skirtis.  Visais laikais rakečių svoris tradiciškai buvo orientuotas į rankeną. Raketės su svorio orientacija į galvą atsirado 1990 metais (su Wilson Hammer serija), kai buvo sugalvota, jog galima sumažinti bendrą raketės svorį rankenos sąskaita bei išlaikant sunkią galvą ir taip neprarandant jėgos smūgiuojant.
 
Raketės su lengvesne galva (arba subalansuotos) suteikia tenisininkui daugiau kontrolės bei manevringumo, tačiau žaidėjui prireiks smūgiuoti smarkiau lyginant su to paties svorio rakete pasunkinta galva. Raketės su sunkesne galva suteikia smūgiams papildomos jėgos, kamuolius lengviau pasukti, tačiau tuo pačiu sumažėja raketės manevringumas.
 
Taip pat, vyrauja nuomonė, kad tokios raketės didina traumos tikimybę, kadangi sunkesnė galva generuoja didesnį smūgį, kurį turi sugerti visas raketės rėmas. Kadangi rankena yra lengvesnė už galvą, ji gauna daugiau vibracijų, kurios persiduoda į ranką.
 
Matavimo vienetai bei tipiniai dydžiai
(1 point = 1/8 colio = 0,3175 cm)
 

  • Subalansuota (Balanced)
  • Svoris orientuotas į galvą (HH arba Head Heavy) 1-15 points
  • Svoris orientuotas į rankeną (HL arba Head Light) 1-15 points

 
“Points” parametras reiškia, kiek svorio centras yra pasislinkęs nuo raketės vidurio pagal ilgį: HH atveju į galvos pusę, HL – į rankenos.
 
Rekomendacijos
 
Pradedantiesiems ir šiek tiek pažengusiems tenisininkams verta rinktis HH raketes, kadangi jų smūgiai nėra stiprūs ir papildoma raketės suteikiama jėga bei energija yra privalumas.
 
Patyrę žaidėjai bei profesionalai dažniausiai renkasi HL raketes, siekdami maksimalios smūgių kontrolės bei manevringumo ir tuo pačiu minimizuojant neigiamas vibracijas rankai. Stiprius smūgius mėgstantys mėgėjai siekdami apsaugoti savo sąnarius nuo traumų turėtų rinktis HL raketes.
 

Raketės stygų struktūra


 
Kriterijaus apibūdinimas, jo svarba/įtaka žaidimui
 
Tai dažnai mėgėjų nuvertinamas parametras, kuris nemažai įtakoja bendrą raketės “elgesį” bei jos pagrindines charakteristikas. Reta stygų struktūra smūgio metu labiau leisis deformuojama ir smarkiau “išsvies” kamuoliuką, taip suteikdama jam daugiau jėgos ir greičio. Taip pat, tokia struktūra leis lengviau mušti suktus mūgius, kadangi smūgio metu kamuoliukas smarkiau “sukimba” su stygomis. Pagrindinis rakečių su retai ištemptomis stygomis minusas – greičiau susidėvinčios stygos dėl padidintų apkrovimų bei nuolatinio “vaikščiojimo” (slankiojimo). Tanki stygų struktūra pasižymi geresne smūgių kontrole. Taip yra todėl, kad kirčio metu stygos mažiau deformuojasi ir atsitrenkęs kamuoliukas turi energiją sugerti pats, taip ilgiau išbūdamas susilietęs su stygomis ir leisdamas tenisninkui taikliau jį atmušti.
 
Matavimo vienetai bei tipiniai dydžiai
(Gali pasitaikyti ir kitokių tarpinių stygų struktūrų)
 

  • Tanki: (Closed)18 x 20
  • Vidutiniška: (Medium) 16 x 19
  • Reta: (Open) 16 x 18

 
Pirmas skaičius – pagrindinės (išilginės) stygos, antras skaičius – skersinės stygos
 
Rekomendacijos
 
Mėgėjams, kuriems nėra svarbu kamuolių suktumas (spin) ir kuriems aktualu stygų ilgaamžiškumas, rekomenduojama rinktis raketes su tankesne stygų struktūra. Be abejo nereikia pamiršti, kad labai svarbu yra ne tik stygų struktūros tankumas, bet ir pačių stygų rūšis bei ištempimo jėga.
 


Parengta pagal: itftennis.com, tennis-warehouse.com, tennisexpress.com, tennisracquets.com, busy-tennis-players.com, tennisracquets.com.

Kiti įrašai
Hibridinis stygų tempimas Hibridinis stygų tempimas
2022-04-05
Skaityti
Kaip pradėti žaisti tenisą? Kaip pradėti žaisti tenisą?
2012-12-28
Skaityti
Sutinku Privatumo politika